WAN Optimization / Bandwidth Management
WAN Optimization / Bandwidth Management

Kurumların wide area network (wan) bağlantıları iletişimin temelini oluşturur. Bu nedenle wan bağlantılarının performansı kurumlar için kritik öneme sahiptir. Çünkü yapmak istedikleri herşeyin temelinde bu bağlantılar ve bağlantıların hızı önemli rol oynamaktadır.

Cisco wan optimizasyonu çözümleri kurumların iletişim altyapısı maliyetlerini azaltmasına yardımcı olurken, sağladığı yüksek performans sayesinde verimliliğin artmasına ve işlerin eskisinden çok daha hızlı ilerlemesine de imkan vermektedir. İki lokasyon yapacağımız optimizasyon sonrası 20 kat daha hızlı çalışabilmektedir. Bu performans artışı sayesinde IT yöneticilerinin eskiden yapmak istedikleri halde başaramadıkları pekçok şey mümkün olmaktadır.

Wan optimizasyonu doğrudan veya dolaylı yararlar sağlar. Optimizasyon çözümleri sonrası uygulamalar 50 kata kadar hızlanır, verimlilik artar. Merkezileştirilmiş bulut temelli sistemlerle şubeler yüksek hızda çalışmaya devam edebilir. SharePoint gibi uygulamalar her noktada en yüksek hızda çalışır. Merkezi tutulan datalar, daha az efor harcanarak, daha iyi korunur.

Cisco wan optimizasyonu çözümleri iş yapış şekillerinizi tamamen değiştirecektir. Mobil kullanıcılarınız, şubeleriniz ve datacenterınız tıpkı aynı binadaymış gibi bir çalışma ortamı yaratabiliriz.

İnternet veya wan bağlantılarınızda bant genişliği yönetimi yaparak kritik uygulamalarınızın performansını artırabilirsiniz.

Öncelikli ve gecikmeye duyarlı olan uygulamalarınız için switch, router, firewall gibi ayrı ayrı cihazlarda QoS ayarları yapmak oldukça zahmetli bir deneyim olur. 1000 şubeli bir banka network altyapısında VoIP paketlerine öncelik vererek kesintisiz iletişimi sağlamak için en az 1000 ayrı noktada QoS ayarları yapmanız gerekir ve bunu yönetmek neredeyse imkansızdır. Çoğu zaman yapılan bu çalışmalar da zaten yük altında işe yaramaz. Bu nedenle IT yöneticileri herşeyi yasaklamak, kısıtlamak gibi ilkel yöntemlere başvurur.

 

Bant genişliği yönetimi ile tek noktadan, tek noktaya (merkeze) konumlandıracağınız bir cihaz üzerinden, tüm wan bağlantılarınızın performansını yönetebilir, dilediğiniz uygulamalara öncelik verebilirsiniz. Router, switch, firewall gibi ayrı ayrı cihazlarda yapmakta olduğunuz tüm QoS ayarlarını silebilirsiniz.

En çok sorulan soru: "Tamam merkezden şubelere giden trafiği yönetiyoruz, ama şubeden merkeze doğru olan trafiği nasıl yöneteceğiz? Çift yönlü çalışacak mı sistem?"

Yanıt, evet. Tek noktaya kurulacak sistem ile hem upload hem de download yönünde trafiği yönetebilirsiniz. Gidiş ve dönüş trafikleri için ayrı ayrı tanımlar da yapabilirsiniz. Yani ses trafiği bir yönde en öncelikli ve en fazla bant genişliği ayırmanız gereken uygulama iken, diğer yönde SAP trafiğinin en öncelikli olmasını sağlayabilirsiniz.Facebook Linkedin
SERVİSLER