Felaketten Korunma (DR)
Felaketten Korunma (DR)

Biltam, müşterilerimizin işlerini sürdürebilmeleri için BT kapsamında olan tüm felaketten kurtarma opsiyonlarında uzman mühendislerimiz ile hizmet vermektedir.

“Felaketten korunma; kurumların ticari varlıklarını sürdürebilmelerini sağlamak için almaları gereken bir tedbirler bütünüdür”. Olası bir felaket durumunda şirketin her departmanının işlerini sürdürebilmesi için gerekli envanter ve ortamları belirleyerek bunlara felaket durumunda erişebilecekleri planlamayı yapmaları gerekmektedir.

Günümüzde “Bilişim Sistemleri” tüm iş birimlerinin ortak gerekliliği haline geldiğinden Felaketten Korunma planları bazen sadece bilişim sistemleri üzerine oluşturulmaktadır. Gerçek bir felaketten kurtarma planının merkezi otorite altında tüm birimlerce oluşturulması gerektiğini söylemek gerekir. Felaketten Kurtarma planı devreye alındıktan sonra ise kurumun belirleyeceği aralıklarla periyodik olarak testler yapılarak felaketten kurtarma planının çalışır durumda olduğu test edilmelidir. Bilgi sistemlerinde felaketten kurtarma planı yapılırken aşağıdaki konuların için planlama yapılmış olması gerekmektedir.

  • Kullanılan tüm uygulamalar için önem sırası
  • Uygulamarın ne kadar bir geriden gelme süresine tahammülü olduğu.
  • Felaketten Kurtarma Merkezinde (FKM) kullanılacak ve kullanılmayacak uygulamalar
  • FKM’ye taşınacak uygulamaların günlük ortamala değişen data miktarları.
  • Felaketten Kurtarma esnasında kullanılacak yer
  • Felaketten Kurtarma Merkezine uzak ve yakın erişimin ne şekilde sağlanacağı


Facebook Linkedin
SERVİSLER