ALJ Holding Lan, IP Telephony ve Video Konferans Projesi
14 Şubat 2013
ALJ Holding Lan, IP Telephony ve Video Konferans Projesi

Toyota’nın dünyadaki en büyük distribütörü Suudi ALJ Grubu, Türkiye’deki yatırımlarını büyütmek için holdingleşti. ALJ Holding lan, ip telephony ve video konferans projelerinde Biltam'ın uzmanlığına güveniyor.

ALJ Grubu, 1998’de Daihatsu’nun distribütörlüğü ile Türkiye’ye girdi. Şirket 2009’da ToyotaSA’daki Sabancı Holding’e ait yüzde 65’lik hisseyi 85 milyon dolara satın aldı. ALJ, Toyota Avrupa’ya ait yüzde 25 ve Mitsui&Co’nun yüzde 10’luk hisselerini alarak, Toyota Satış ve Pazarlama’nın tümüne sahip oldu. ALJ, Türkiye’ye 250 milyon dolar yatırım yaptı, 1 milyar dolarlık ciroya ulaştı.

ALJ Grubu, 1945’te kuruldu, 1995’te ise Toyota ile diğer markaları Lexus ve Daihatsu’nun distribütörlüğünü üstlendi. Grup, bugün Toyota markalarının dünyadaki en büyük bağımsız distribütörü unvanına sahip. ALJ, Türkiye dahil toplam 12 ülkede (Japonya, Almanya, Monako, İngiltere, Suriye, Suudi Arabistan, Fas, Cezayir, Çin, Sudan, Mısır ve Türkiye) Toyota Grubu’na ait markaların distribütörlüğünü ve bayiliğini yürütüyor. 86 milyar dolar cirosu olan Suudi devin 12 bin çalışanı var.Facebook Linkedin
HABERLER