Bağlantınız Olan Her Yer Ofisiniz
03 Ağustos 2017
Bağlantınız Olan Her Yer Ofisiniz

Günümüz iş dünyası; kullanıcıların herhangi bir kimse ile gerçek zamanlı olarak, nerde olduklarına bakmaksızın iletişimde olmalarını ve ulaşmak istedikleri kişilere tüm iletişim yolları, iletişim araçları ve her türlü medya üzerinden ulaşmasını bekliyor. Giderek daha fazla işletme, klasik masaüstü çalışma ortamından uzaklaşmakta, zira artık daha fazla çalışan seyyar hale geldi. Bu kişiler hareket halindeyken, evden, çeşitli ofisler veya şubeler arasında gidip gelirken, dünya üzerinde herhangi bir yere seyahat ederken çalışabilmekteler. Böylesi dinamik çalışma ortamlarında, işletmelerin kendi içinde veya müşterilerle her zaman, her yerde etkin şekilde iletişim kurabilmesi çok önemli. Bu amaçla ses, görüntü, konferans, durum bilgisi, anlık mesaj, sesli mesaj, faks, e-posta ve mobil haberleşmenin bir araya gelmesini ve iş süreçleriyle entegrasyonu sağlayan IP tabanlı Tümleşik İletişim Çözümleri geliştirildi.

Biltam İşbirliği Çözümleri Direktörü Tamer Özbay, Tümleşik İletişim Çözümünü oluşturan temel unsurları şöyle sıraladı: IP Tabanlı Çağrı Kontrol Ünitesi (IP PBX), Anlık Mesajlaşma ve Durum Sunucusu, Tümleşik İletişim Uç Sistemleri ve Ses Ağ Geçitleri. Tamer Özbay’ın dikkat çektiği gibi, Tümleşik İletişim Çözümü altyapısına kurumun ihtiyaçları paralelinde ek çözümler de eklenebiliyor ve sistemin bir parçası gibi çalışabiliyor.

Bu faydaları göz ardı etmeyin: Doğru bir Tümleşik İletişim yapısının kurumun iş süreçlerine kazandırdığı avantajları İşbirliği Çözümleri Direktörü Tamer Özbay, şöyle örneklendirdi;

Tüm lokasyonlarınız için tek IP santral: Kurumunuz merkez veri merkezi içerisindeki tek bir IP santral ile tüm grup şirketlerine, tüm lokasyonlarınıza hizmet verebilir. Tüm bu lokasyonlar tek bir santrale, yani tek bir dahili numara planına sahip olur, birbirleri ile ücretsiz görüşürler. Tüm grup şirketlerine, tüm çalışanlara tek bir merkezden sesli mesaj kutusu veya tüm grup şirketleri için tek bir merkezden çağrı merkezi (contact center) hizmeti verilebilir. Tüm aramalar tek bir merkezden raporlanabilir, alternatif telefon operatörleri ile avantajlı telefon görüşmesi anlaşmaları yapılabilir, cep telefonu aramaları tek bir merkezden yapılabilir ve her noktada ayrı ayrı yatırım gerekmez.

Lokasyondan bağımsız mobil iletişim: Kurum çalışanları için internete veya şirket network altyapısına bağlı oldukları her yer kendi ofisleri demek. Sadece internete bağlı olmaları yeter. Örneğin laptop üzerine kurulacak bir yazılım ve kulaklık/mikrofon aracılığıyla bunu yapmak mümkün. Şirket içi veya dışından herkes sizi şirket dahili numaranızdan arayabilir. Şirkette masanızdaki telefon çalarken, aynı anda bilgisayarınızdaki uygulama da çalar. PC’ye bağımlı değilsiniz, mobil uygulamalar sayesinde internete bağlı her yerde masa telefonunuz yanınızda.

Düşük işletim maliyetleri: Artık tek bir santral var ve bu da standartlara uygun tasarlanmış kurum veri merkezinde. Diğer tüm lokasyonlardaki santraller ve bakım anlaşmaları çöpe atılabilir. Yüksek kalitede telefon hizmeti tüm grup şirketleri için tek bir merkezden ve aynı standartlarda sunulur, tek bir noktadan raporlama alınır ve kaynakların tüm şirket için verimli şekilde kullanılması sağlanır. Örneğin bugün birçok şirketin farklı lokasyonlarında mevcut eski nesil santrallerine bağlı onlarca akü bulunmakta. Yeni yapıda ise hiçbir yerde akü yok.  

Hızlı aksiyon: Dünyanın herhangi bir yerinde yeni bir şube veya grup şirketi açılmak istenirse, santral konusunu düşünmeye gerek bile yok. Sadece kullanıcılara telefonları göndermeniz yeterli. Diğer tüm kurum çalışanlarıyla aynı kalitede hizmeti hemen almaya başlayabilirler.

Ofis içi ve kurum içi taşınmalar: Ofisiniz yeni yapılanma sonrası 5. kata taşındı diyelim. Sorun yok. Telefonunuzu en yakın network prizine takmanız yeterli. Ayar yok, eskisi gibi çalışmaya devam edebilirsiniz. Levent’teki göreviniz değişti ve artık Avcılar’da çalışacaksınız. Dahili numaranız değişmesin istiyorsanız, telefonunuzu yanınızda götürmeniz yeterli. Evden internet aracılığıyla güvenli şekilde şirketinize bağlanabilirsiniz.

 

Tamer Özbay Röportajı | Bağlantınız Olan Her Yer Ofisiniz | BT Haber I 17 Temmuz 2017 | Sayı 1130Facebook Linkedin
HABERLER