Dijital Dönüşüm “ASAP” Veri Merkeziyle Başlıyor
19 Haziran 2017
Dijital Dönüşüm “ASAP” Veri Merkeziyle Başlıyor

İşletmeler olağanüstü rekabet baskılarıyla karşı karşıyalar. Her sektör ve endüstrideki oyuncular, başarılı olmak ya da hayatta kalmak için değişen ortamlara hızla uyum sağlamak zorundalar. BT liderleri için bunun anlamı nedir? Dönüşüm artık tüm cephelerde.

İşletmelerde dijital dönüşümü zorunlu kılan unsurlar, BT organizasyonlarını da dönüşüm sürecine zorluyor. Şirketler, müşterilerine ve çalışanlarına sundukları uygulamalarla yaşıyor veya ölüyorlar. Günde 24 saat gecikmesiz ve kesintisiz erişim artık “yeni normal” haline geldi. Müşteriler, istediklerini, istedikleri zaman alamazlarsa, başka yerlere gidebiliyorlar.

Şirket içi iş kolu yöneticileri giderek tüketiciler gibi davranıyor. İhtiyaçları olan kaynakları “hızlı bir şekilde” iç BT'den alamazlarsa, çözümü dışarıda ararlar. BT liderleri, sürekli değişen bu dünyada, “IT as a Service – ITaaS” koşullarını tekrar değerlendirmek zorundalar. Birbirinden izole sistemler yönetmek yerine, iş kullanıcıları için servisler oluşturmalı, sunmalı ve yönetmeliler.

BT hizmet olarak (ITaaS) yeniden düşünmeye ihtiyaç duyuyorlar. Teknoloji silolarını değil işletme kullanıcıları için hizmetleri tanımlamalı, sunmalı ve orokstre etmelidirler. BT dönüşümü, herhangi bir işletme için başarılı dijital dönüşümün temel taşları arasındadır.

Cisco ' ASAP' Yaklaşımı 

Cisco ASAP veri merkeziyle başlayan, Cisco’nun dijital dönüşümü gerçekleştirme stratejisinin kilit bir ayağını oluşturuyor. ASAP; Analiz etme, sadeleştirme, otomatikleştirme ve koruma anlamına geliyor. Cisco, müşterilerin veri merkezi ve eski BT altyapılarını, uygulama performansını en üst düzeye çıkaran, riski azaltan ve dijital dönüşüm yolculuklarını yönlendirmek için operasyonel çevikliğini artıran bir hibrid-BT çözümü ile modernize etmeye odaklanmıştır. Cisco, “private”, “managed” ve “public” bulut ortamlarında çalışan, “Converged” ya da “Hyper-Converged” altyapılar sunuyor.Böylece müşterilerin geleneksel ve bulut bazlı uygulamalarını, farklı ortamlarda çalıştırma esnekliğine kavuşmuş olurlar. 

ASAP adı verilen bu mimari yaklaşım “Analiz Et (Analyze), Basitleştir (Simplify), Otomatikleştir (Automate), Koru (Protect)”, analitik, basitlik, otomasyon ve korumayı bir arada sunuyor. Böylece endüstri lideri veri merkezi ağları, güvenlik, “converged” altyapılar ve yazılım temelli çözümleri, hibrit-bulut çözümleri üzerinde sunulur. Bununla birlikte, ‘’ASAP” veri merkezi mimarisi ile iş ve altyapı modernizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. 

Analiz her şeydir (Analyze) : Tüm uygulama ve operasyon performansınızı, hangi veri merkezinde ya da bulutta olduğununa bakmaksızın ayrıntılı ve gerçek zamanlı olarak bilin ve öğrenin. Uygulama davranışlarındaki değişiklikleri daha hızlı yönetin, anormallikleri ve tehditleri gerçek zamanlı olarak giderin.

Sadelik hız demektir (Simplify): Çevik programlama, sürekli uygulama geliştirme ve hibrid bulut mimarisi üzerine kurulum sağlamak için; yüksek verimli hesaplama, depolama, ağ ve güvenlik çözümleri portföyüyle altyapınızı hızlandırın. BT yöneticileri, bu altyapıda entegre analitik ve iş zekası yetenekleri ile birlikte yeni hız ve verimlilik seviyelerinde, modern BT ve bulut kullanım modelleriyle uyumlu hale getirmek için BT altyapılarını bir hizmet olarak sunabilirler.

Otomasyon işinizi hızlandırır (Automate): Entegre analitik ve programlanabilir arayüzler, yaygın otomasyon için fırsatlar yaratır; böylece BT ve iş, gerçek zamanlı olarak gereken uygulama değişikliklerine daha hızlı yanıt verebilir. BT birimleri, tüm ağ, hesaplama, depolama ve güvenlik çözümleri üzerinde birleştirilmiş bir politika oluşturarak, iş kolları için isteğe bağlı bir self-servis sağlama ortamı oluşturabilir.

Şimdi koruyun (Protect): Güvenlik tehditlerini azaltın ve BT’nin çevikliğini engelemeyecek bir uyumluluk modeli uygulayın. Otomatik BT politikalarına çevrilen ve ilgili cihazlara kolaylıkla uygulanabilen güvenlik politikaları geliştirin. BT'nin, yapılanları korumak yerine, sıradaki şeylere odaklanmasına izin verecek risk ve tehditleri azaltmak için, her şeyi izleyip analiz ederek risk ve tehditleri azaltın.

Neden Cisco ASAP?

Cisco’nun temel farkı, her ASAP bileşenini entegre ederek, hibrid BT altyapınızı bir değişim motoruna çevirmesidir.

Cisco ASAP, operasyonları güvenli bir şekilde otomatikleştirmenize olanak tanıyan basit ve tümleşik bir platformda paylaşılan gerçek zamanlı analizlere olanak tanır, böylece yeniliklere devam etmenizi ve yeni fırsatlar yakalamanızı sağlayacak verilerle beslenmeye devam edebilirsiniz. Böylece bu paradigma,değişim ve başarıyı körükleyen bir çark etkisi yaratır. 

Cisco ASAP faydalarını sıralayacak olursak ;

Hibrid-BT Dönüşümü: Bulutun avantajlarını uygulama-merkezli bir modelle hemen kullanmaya başlayın.  Böylece BT organizasyonunuz, uygulamaları,  kurum içi veri merkezi ya da bulut olduğuna bakmadan "en iyi operasyon ortamı”nda kullanmak için hibrid-BT dönüşümüne hazır olacaktır.

Çevik ve Güvenli: Çevikliği ve güvenliği aynı anda elde edin. BT departmanlarının yönetişim ve uyumluluğunu sürdürmesine olanak sağlayarak, iş kolu yöneticileri ve uygulama geliştiricilerin altyapı ihtiyaçlarına hızlıca cevap verin.

Uygulama Performansınız Maksimize Edin: Uygulamalarda herhangi bir gecikme veya hizmet kesintisi olmadan,  tutarlı ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlayın.Facebook Linkedin
HABERLER